Aldi Price Book


Working on updating this list for our local Aldi’s. I was at Aldi’s today and corrected some of the prices, added a few items, etc. I am going to use the following abbreviations:

G = The Menomonee Falls/Germantown store near CTY Q (or on it?)
P = Pewaukee store on Capital
W = the Waukesha store on Arcadian

I am also using a date code that follows the store abbreviation to show when the price was checked/updated. If you know any prices or have a price book for southeast Wisconsin Aldi stores please let us know!

Produce
Apples 3 lb. bags – $3.29 (W 5/8/12) (Gala, Red Delicious, Pink Lady, Braeburn, Granny Smith)
Asparagus 1 lb. – $2.89 (W 5/8/12)
Avocados – 0.79 each (W 8/5/10)
Bananas – 0.44/lb (W 9/6/11)
Broccoli crowns – 1.69 (W 5/8/12)
Broccoli – $1.69/lb (W 4/27/12)
Brussel Sprouts 1 lb. – $1.49 (W 3/21/12)
Carrots, whole 2lb – $.99 (W 5/8/12)
Carrots, baby 1lb – $.99 (W 5/8/12)
Cauliflower head – $2.29 (W 4/27/12)
Celery – $.99 (W 5/8/12)
Cherries 1 lb. – $4.79 (W 5/8/12)
Cucumbers – 0.59 each (W 5/8/12)
Garlic 3 pk. – $.99 (W 3/21/12)
Green Onions 6 oz. – $.89 (W 3/21/12)
Lettuce, artisan mix 14 oz. – $1.99 (W 5/8/12)
Lettuce, head – $.99 (W 5/8/12)
Lettuce, romaine hearts – 2.19
Mushrooms, fresh, 8oz – $1.49 (W 5/8/12)
Mushrooms, Sliced 8 oz. – $1.69 (5/8/12)
Onion, red or white 2lb – 1.69 (W 4/412)
Onion, sweet 2lb – 1.69 (W 4/4/12)
Onions 3lb – $1.59 (W 4/4/12)
Oranges – 1.49 (not sure of size)
Pears 2 lb. – $1.99 (D’anjou) (W 5/8/12)
Peppers, green 2 pack – 1.29
Peppers, red and yellow, 2 pack – 1.99
Pineapple – $1.99 (W 2/9/12)
Potatoes, 5 lb., baking – $1.89 (W 4/4/12)
Potatoes, red 5lb – 2.29 (W 1/5/12)
Potatoes, Sweet 3lb – 2.40 (W 1/5/12)
Potatoes 10 lbs. $2.89 (W 4/4/12)
Radishes 1 lb. bag – $.99 (W 5/8/12)
Salad (Garden) 12 oz. $.99 (W 1/4/11)
Salad (Italian and Caesar) kits – 1.99
Sugar Snap Peas 8 oz. – $1.89 (W 5/8/12)
Tomatoes 2 pk. – $1.39 (W 5/8/12)
Tomatoes, grape pint – $1.49 (W 5/8/12)
Tomatoes, roma 16 oz. – $1.29 (W 5/8/12)
Tomato, Single – $.99 (W 5/8/12)
Watermelon Whole – $5.49 (W 5/8/12)

Meat
Bacon, sliced 16 oz. – $2.99 (W 2/9/12)
Bacon, thick sliced 24 oz. – $5.69 (W 2/9/12)
Bacon, Center cut 12 oz. – $3.49 (W 2/9/12)
Bacon, premium sliced 16 oz. – $3.29 (W 2/9/12)
Bacon, turkey 12 oz. – $2.29 (W 2/9/12)
Beef, corned brisket, flat cut – 2.99/lb
Beef, eye of round steak – $3.99 a pound (W 4/7/11)
Beef, Fillet bacon wrapped 5 oz. – $1.79 (about $5.73 a pound) (W 4/7/11)
Beef, Fillet Sirloin Steak 24 oz. – $6.99 (W 4/11/12)
Beef, ground, fresh, 72/27 – 1.69/lb
Beef, ground, fresh, 80/20 – 1.79/lb
Beef, ground, fresh, 90/10 – 2.89/lb
Beef, ground, frozen, 1lb roll, 85/15 – $2.79 (W 4/11/12)
Beef, ground frozen roll 3 lbs. – $6.49 (W 4/11/12)
Beef, gound patties 75% lean, 3 lbs. – $6.99 (W 4/11/12) about $2.33/lb.
Beef, patties 5 lb. box – $6.99 (W 4/11/12)
Beef, patties flavored black angus 2 lbs. – $6.99 (W 4/11/12)
Beef, steak, cubed – 3.99/lb
Beef, steak, sirloin tip – 3.99/lb
Beef, steak, strip – 6.99/lb
Beef, stew meat – 3.99/lb (W 2/9/12)
Beef, T-bone steak 32 oz. – $14.99 (W 4/11/12)
Bologna 16 oz. – 0.99 (W 4/27/12)
Bologna (beef) – 1.18
Chicken, boneless skinless breasts 3 pounds – $5.99 (W 4/11/12)
Chicken, breasts strips grilled 22 oz. – $5.99 (W 4/11/12)
Chicken, canned, 9.75 oz – 1.89
Chicken, Crispy 28 oz. – $5.49 (W 4/11/12)
Chicken, drumsticks 2.5 lbs. – $2.49
Chicken, Fries 24 oz. – $3.99 (W 4/11/12)
Chicken, leg quarters 5 lb. – $3.99 (W 4/11/12)
Chicken, nuggets breaded 32 oz. – $3.99 (W 4/11/12)
Chicken, nuggets breaded animal shaped 32 oz. – $3.99 (W 4/11/12)
Chicken, Patties breaded 10.5 oz. – $1.99 (W 4/11/12)
Chicken, strips crispy original or buffalo 28 oz. – $6.49 (W 4/11/12)
Chicken, Tenderloins breaded 11.6 oz. – $2.99 (W 4/11/12)
Chicken, Tenderloins boneless skinless 2.5 lbs. – $5.99 (4/11/12)
Chicken, Thighs 48 oz. – $5.99 (W 4/11/12)
Chicken, wings 64 oz. – $7.49 (W 4/11/12)
Chicken, Whole – $.85 per pound (W 4/11/12)
Cold Cuts, Honey Ham or Roast Chicken 16 oz. – $2.99 (W 2/8/11)
Corned Beef can 12 oz. – $3.49 (W 3/21/12)
Cornish Hen 22 oz. – $2.69 (W 4/11/12)
Fish fillets, breaded 19 oz – 2.39
Fish, Tilapia filets, 24 oz, 6 pcs – 3.49
Ham, butt end – 1.19/lb
Ham, center cut slices – 2.69
Ham, cooked – 2.99/lb
Hot dog beef 16 oz. – 2.29 (W 4/27/12)
Hot dog, bun length 48 oz. – $3.49 (W 4/27/12)
Hot dog cheese 16 oz. – $1.99 (W 4/27/12)
Hot dog jumbo 16 oz. – $1.19 (W 4/27/12)
Hot dog plain 8 pack 12 oz. – 0.75 (W 4/27/12)
Hot dog turkey 16 oz. – $1.29 (W 4/27/12)
Lunch meat, Carl buddig knock off – 0.49
Meatballs (Italian, Original and Turkey) 14 oz. $2.19 (W 2/9/12)
Meat snack bites (pepperoni or summer sausage), bagged – 3.29
Pepperoni slices, 7 oz – $1.99 (W 3/6/12)
Philly gourmet steak slices 7ct – 2.99
Pork chops, bone in – 2.49/lb
Pork chops, reg cut, boneless – 2.99/lb
Pork chops, thin cut, boneless – 3.99/lb
Pork ribs, country style boneless – $2.59 a pound (W 4/7/11)
Pork rinds – 1.49
Pork, shoulder steak – 2.29/lb
Pork, tenderloins, marinated – 3.99/lb
Sausage, brats, beef 14 oz. – $2.49 (W 4/27/12)
Sausage, brats, cooked or smoked 10 oz. – $2.49 (W 4/27/12)
Sausage Breakfast links 12 oz. – $2.69 (W 2/9/12)
Sausage patties, fully cooked, 18 ct – 3.89
Sausage, Italian hot or mild 19.76 oz. – $2.79 (W 4/11/12)
Sausage roll – 1.69
Sausage, smoked, polska kielbasa, beef or cheddar brat 13 to 14 oz. – $2.49 (W 4/27/12)
Sausage, Cheddar smoked – 1.99
Sausage, Little smokie knock off – 2.49
Shrimp, cooked, extra jumbo, 12 oz, 5.99
Shrimp, cooked, jumbo, 12 oz – 4.99
Shrimp, cooked, med, 12 oz – 3.29
Salmon, 16 oz, 4 pcs – 3.49
Spam knock off – 1.59
Summer Sausage (Original or beef) 20 oz. – $3.69 (W 4/4/12)
Tuna, canned, albacore – 1.09
Tuna, canned, chunk lite, water – .62
Tuna, canned, chunk lite, oil – .69
Turkey, ground, fresh – 2.49/lb
Turkey, ground, frozen, 1lb roll – 1.49 (W 4/11/12)
Turkey, Whole Butterball 18 – 20 pounds – $.99 a pound (W 4/7/11) Could be a special for Easter
Turkey, ham, cooked – 1.89/lb

Dairy
Almond Milk 64 oz. – $2.49 (5/8/12)
Butter 1lb (Unsalted or Salted) – $1.99 (W 4/27/12)
Cheese chunk 8oz – 1.29
Cheese slices, processed American 12 oz 1.49 or 11 oz for .89
Cheese slices, provolone, colby jack, chedder, or pepper jack 8oz 1.99 (W 12/3/10)
Cheese slices, sharp cheddar or Mozzarella 8 oz. $1.99 (W 8/5/10) Not always available
Cheese slices, Havarti or Gouda 8 oz. $2.49 (W 2/8/11) Not always available
Cheese, deluxe American slices 24 ct – 2.79
Cheese, shredded 16oz – 2.79
Cheese, shredded, 12oz (Italian, taco, Mexican, sharp cheddar, cheddar) – 1.99
Cheese, string 12 oz. (Mozzarella, Mozzarella with Cheddar) – $2.89 (W 4/7/11)
Cottage Cheese, regular or low fat 24 oz. – 2.29 (W 4/27/12)
Cream cheese blocks, regular or Neufchatel 8 oz. – $1.19 (W 4/27/12)
Cream Cheese, soft spread bowl 8 oz. – $1.49 (W 4/27/12)
Cream Cheese, whipped 8 oz. – $1.59 (W 4/27/12)
Creamer, 32oz, original and French vanilla flavors – $2.29 (W 5/8/12)
Dip, French onion or veggie 16 oz. – $1.19 (W 4/27/12)
Eggs large – $.99 (W 5/8/12)
Egg substitute 16 oz. – $1.89 (W 5/8/12)
Half and Half, 32oz – 1.79 (W 5/8/12)
Kefir, Low fat 32 oz. – $2.79 (W 5/8/12)
Margarine tub, Taste like butter knock off 15 oz. – .79 (W 4/27/12)
Margarine, 1lb quarters – $0.59 (W 3/8/11)
Margarine tub, 45 oz. – 1.99 (W 4/27/12)
Milk gallon whole – 2.49 (W 5/8/12)
Milk gallon 2% – $2.29 (W 5/8/12)
Milk gallon 1% – 2.19 (W 5/8/12)
Milk gallon skim – 2.09 (W 5/8/12)
Milk half gallon, 2% – 1.62 (W 5/8/12)
Milk, half gallon, chocolate – 1.33 (W 5/8/12)
Milk, lactose free 64 oz. – $2.79 (W 5/8/12)
Orange Juice 59 oz. carton – $2.39 (W 4/27/12)
Sour Cream regular or light 16 oz – $1.29 (W 5/8/12)
Soymilk 64 oz. – $2.49 (W 5/8/12)
Velveta no name 32 oz. – $3.99 (W 4/4/12)
Whipped Cream, Aerosol 7 oz. – $1.49 (W 5/8/12)
Yogurt (blended) (Strawberry, Raspberry, Blueberry, peach, cherry or Strawberry-Banana) 6 oz. – $0.39 (W 4/27/12)
Yogurt 32 oz. Plain nonfat, vanilla non fat – $1.99 (W 4/27/12)
Yogurt, greek fage 17.6 oz. – $3.29 (W 4/27/12)
Yogurt, greek (Strawberry or blueberry) 6 oz. – $.89 (W 4/27/12)
Yogurt, whipped mouse (chocolate or strawberry) 4 oz. – $.49 (W 4/27/12)

Frozen:
Barbar chicken knock off, 1 count – 0.99
Bagel Bites knock off, 18ct – 2.69
Banquet frozen meal knock off – 0.95
Biscuit Sandwiches, sausage egg and cheese 4 ct. 17.2 to 18 oz. – $2.99 (W 4/11/12)
Breakfast Bowls Bacon or Sausage 8 oz. – $1.99 (W 4/11/12)
Burritos, frozen, beef and bean – 0.33
Chicken Parmesan Family Size Entree 28 oz. – $2.69 (W 4/7/11)
Chicken wings, Hot or BBQ cooked, 14oz or 12 pcs – 2.99
Chimichangas, frozen, chicken or steak – 0.69
Freezer Bars bags, 36 giant (like freezer pops but in bags/pushup pops) $2.39 (W 5/3/11)
French Toast Sticks, original or cinnamon 20 ct. 16 oz. – $1.99 (W 4/11/12)
Fruit, Strawberries or Mixed 32 oz. – $3.49 (W 1/5/12)
Fruit, Triple Berry or Raspberries 16 oz. – $2.99 (W 1/5/12)
Ice Cream, 56 oz., Vanilla, Chocolate, Neopolitan – $1.99 (W 4/11/12)
Ice Cream Pail 160 oz., Neapolitan, Rainbow Sherbet, Vanilla and Fudge Swirl – $4.99 (W 4/11/12)
Ice Cream, Belmont Premium 48 oz. Cookies & Cream, Chocolate Chip cookie dough, vanilla bean, moose tracks, french vanilla, chocolate and rocky road – $2.69 (W 4/11/12)
Ice Cream Premium Vanilla 1 qt., $2.49 (W 3/21/12)
Juice concentrate apple 12 oz. – $.92 (4/11/12)
Juice Concentrate grape 12 oz. – $1.49 (W 4/11/12)
Juice Concentrate lemonade 12 oz. – $.79 (W 4/11/12)
Juice Concentrate Orange Juice 12 oz. – $1.29 (W 4/11/12)
Lasagna, Family Size Entree (Meat Sauce or Italiano) 28 oz. $2.69 (W 4/7/11)
Michelina frozen meal knock off (mac and cheese, fettucini alfredo, lasagna) – 0.89
Michelina frozen meal knock off, deluxe (chicken alfredo w/broccoli, shrimp alfredo) – 1.39
Oncor Chick parm knock off – 2.29
Oncor lasagna knockoff – 2.29
Pancakes or French Toast with sausage 5.5 to 6 oz. – $.99 (4/11/12)
Pancakes, buttermilk 12 ct. 14.8 oz. – $1.29 (W 4/11/12)
Pizza rolls 40 ct/20 oz. (combination or pepperoni) – 2.49 (4/27/12)
Pizza, frozen, individual deep dish, 6 pack – 4.99
Pizza, frozen, self rising – 3.89
Pizza, frozen, Tombstone knock off – 2.49
Pizza, frozen, Totinos knock off – 0.99
Pork, boneless rib shapped patties in bbq sauce, family entree 28 oz. $2.59 (W 4/7/11)
Potatoes, crinkle cut fries or puffs 32 oz. $1.79 (4/7/11)
Potatoes, Curly fries 24 oz. $1.69 (W 4/7/11)
Potatoes, hash brown patties 20 ct. 42.3 oz. – $2.99 (W 4/7/11)
Pot pie, chicken, 0.49
Salisbury Steak, Family Entree 28 oz. – $1.89 (W 4/7/11)
Sherbet, fat free raspberry or orange – $1.99 (W 4/11/12)
Uncrustables knock off (pbj not grilled cheese) – 1.99
Veggies, frozen, steam easy, 10oz (Italian or spring blend) – 1.99
Waffles (Homestyle) 10 ct. 12.3 oz. – $1.29 (W 4/11/12)

Condiments
A1 knock off, steak sauce 10 oz. – 1.29 (W 4/27/12)
Barbecue sauce 18 oz. (Original or hickory) – $.99 (W 4/27/12)
Barbecue Sauce, Sweet baby ray regular 28 oz. – $2.29 (W 4/27/12)
Cheese Dip 15 oz. Reg. or Salsa con Queso 15.5 oz. – $2.29 (W 9/6/11)
Cocktail sauce, 12 oz – $.99 (W 4/27/12)
Fruit Spread 8.8 oz., Strawberry, Raspberry, Blackberry – $1.49 (5/8/12)
Grape Jelly 32 oz. – $1.59 (W 5/8/12)
Grape Jelly/Peanut Butter Combo jar 18 oz. – $2.29 (W 5/8/12)
Hazelnut Spread with skim milk & cocoa (Nutella nonage) 13 oz. – $1.99 (W 5/8/12)
Honey 24 oz. – $4.49 (W 5/8/12)
Honey in a bear container 12 oz. – $2.49 (W 5/8/12)
Hot Sauce 17 oz. – $.99 (W 4/27/12)
Hot sauce, Louisiana style, 10 oz – 0.99 (W 2/9/12)
Hummus 8 oz. (Garlic, Regular and one other flavor) $1.69 (W 2/9/12)
Jam, strawberry 32 oz. – $2.49 (W 5/8/12)
Ketchup 24 oz. – $.89 (W 4/27/12)
Ketchup, 32 oz. – 1.19 (W 4/27/12)
Maple Syrup 8.5 oz. – $3.99 (W 5/8/12)
Mayo/“Miracle whip” 30 oz. – $2.19 (W 4/27/12)
Mustard, yellow 14oz – 0.69 (W 4/27/12)
Mustard, (honey, spicy, dijon) 12 to 15 oz. – 1.19 (W 4/27/12)
Olives, Black 6oz can – 1.09
Olives, Green 5.5oz jar – 0.99
Olive, large pitted can 6 oz. – $.99 (W 4/27/12)
Peanut Butter 18 oz. (Crunchy or Creamy) – $2.29 (W 5/8/12)
Pickle sweet relish, 16 oz. – $1.29 (W 2/9/12)
Pickles, baby dills, 16oz – 0.99
Pickles, bread and butter slices, 16oz – $1.29 (W 2/9/12)
Pickles, dill slices, sandwich 16 oz – 1.29 (W 2/9/12)
Pickles, dill spears, 16 oz – 1.29 (W 2/9/12)
Pickles, dill hamburger slices 32 oz. $1.49 (W 2/9/12)
Pickles, stackers, 16oz – 1.35
Pickles, kosher spears 24 oz. – $1.49 (W 2/9/12)
Pickles, kosher whole dills 46 oz. – $2.19 (W 2/9/12)
Preserves, apricot 18 oz. – $1.79 (W 5/8/12)
Preserves, sugar free strawberry, raspberry 13 oz. – $1.99 (W 5/8/12)
Salad dressing (basics flavors) – 1.19 (W 4/7/11)
Salsa, Fresh refrigerated 16 oz. $1.99 (Very good salsa, multiple flavors artichoke, spicy, onion, Santa Fe Southwestern) (W 2/9/12)
Relish, sweet – 1.99
Tartar sauce, 12 oz – .99 (W 4/27/12)
Whipped Salad Dressing 30 oz. – $1.99 (W 4/27/12)

Snacks
Almonds, Dry Roasted Salted or unsalted, whole natural 12 oz. – $3.99 (W 5/8/12)
Animal Crackers 13 oz. – $1.29 (W 4/4/12)
Apricots, Dried 6 oz. – $1.99 (W 4/4/12)
Beef Jerky, original, teriyaki or peppered 3.25 oz. – $2.99 (W 4/4/12)
Beef snack sticks, beef sausage or turkey sausage 8 oz. – $2.99 (W 4/4/12)
Cashew halves, 8 oz can – 2.79 (W 5/8/12)
Beef Snack sticks, original, mild or hot 4.5 oz. – $2.49 (W 4/4/12)
Cashews or Mixed Nuts container 30 oz. – $.9.99 (W 4/4/12)
Cashews, whole 12 oz. – $4.49 (W 8/4/11)
Cashews, whole salted 10 oz. – $4.49 (W 5/8/12)
Cheetos knock off (curls and puffs) 8.5 oz. – $.99 (W 4/4/12)
Cheezit knock offs 13.7 oz. – 1.89 (W 4/4/12)
Chex mix knock off, traditional or cheddar, 15oz – 2.19 (W 4/4/12)
Cookies, Chocolate Chip or Chewy Chocolate Chip 15 oz. – $1.89 (W 3/6/12)
Cookies, Fudge Striped shortbread 13 oz. – $1.29 (W 3/6/12)
Cookies, Homestyle (pbutter, raisin oatmeal, choc chip) 16 oz. – 1.99 (W 3/6/12)
Cookies Oatmeal regular or iced 16 oz. – $.99 (W 3/6/12)
Cookies, oreo knock offs regular or double stuff 16 to 17 oz. – 1.69 (W 3/6/12)
Cookies Sandwich 25 oz. – $1.49 (W 3/6/12)
Cookies, strawberry or fig bars – 1.09
Cookies, Pirouette knock off (vanilla, chocolate, cappuccino flavor)– 2.99
Corn chips 9.25 oz. – $.99 (W 4/4/12)
Cracker sticks w/cheese, 5 pack – 1.19
Crackers, butter flavored 16 oz., like club crackers – 1.39 (W 4/4/12)
Crackers, entertainment larger, wheat, garden or buttery 7 to 8 oz. – $1.49 (W 4/4/12)
Crackers, Oyster 10 oz. – 0.89 (W 4/4/12)
Crackers, Pita, sea salt or garlic & chive 5 oz. – $1.99 (W 4/4/12)
Crackers, Ritz like 16 oz. – $1.69 (W 4/4/12)
Crackers, Saltines 16 oz. – .89 (W 4/4/12)
Crackers, Triscuit like, regular or reduced fat 9.5 to 8.5 oz. – $1.39 (W 4/4/12)
Crackers, Wheat thin like original or reduced fat 9 to 10 oz. – $1.29 (W 4/4/12)
Cranberries, dried 6 oz. – $1.37 (W 4/4/12)
Danish, Raspberry/cheese/carmel nut – 2.59
Frappicino Starbucks knock off, French vanilla, 1 serving – 1.19
Fritos knock off – 1.29
Fruit and Jel Bowls (4 pack) – 1.79
Fruit bowls (4 pack) – 1.50
Fruit roll up knock off – 1.89
Fruit snacks, Betty Crocker knock off – 1.79
Graham Crackers (Cinnamon or Honey) 14.4 oz. $1.49 (W 4/4/12)
Jello cups (4 pack) – 0.89
Koolaid knock off, canister – 1.49
Marshmallows Regular 10 oz. – $.99 (W 4/4/12)
Marshmallows Miniatures 10.5 oz. – $.99 (W 4/4/12)
Multigrain Crips 10.5 oz. (original & Cheddar) – $1.99 (W 4/4/12)
Nuts, Mixed 10 oz. – $2.69 (W 5/8/12)
Nuts glazed, (cinnamon almonds, glazed pecans, glazed almonds) 7.5 to 8 oz. – $3.49 (W 1/5/12)
Peanuts Dry Roasted Salted or Unsalted 16 oz. – $2.69 (W 5/8/12)
Peanuts party or honey roasted, 16 oz. – $2.69 (W 5/8/12)
Pistachios, 1lb, dry roasted with sea salt – $5.99 (W 5/8/12)
Pita Chips, seasalt, Parmesan, Garlic & Herb, 9 oz. – $1.99 (W 4/4/12)
Popcorn, Microwave (light butter, butter or extra butter) 6 2.7 to 2.9 oz. bags $1.49 (W 4/4/12)
Pork Rinds Original or Hot & Spicy 3.75 oz. – $.89 (W 4/4/12)
Potato chips (plain, wavy, Sour cream and onion, BBQ) 11 oz. – 1.49 (W 4/4/12)
Potato chips, baked (original or BBQ) 9 oz. – $1.79 (W 4/4/12)
Potato chips, kettle style (BBQ, Seasalt and cracked pepper) 8.5 oz. – $1.79 (W 4/4/12)
Potato Chips, kettle style (Original or Jalapeno) 8.5 oz. – $1.99 (W 4/4/12)
Pretzel Rods or Honey Wheat tubs 32 to 36 oz. – $3.99 (W 4/4/12)
Pretzels 16 oz. (Minis or sticks) – $1.29 (W 4/4/12)
Pretzels, chocolate dipped, white or regular chocolate 7 oz. – $1.69 (W 4/4/12)
Pringles Original or Cheese 6.41 oz. – $1.45 (W 2/9/12)
Pudding cups (4 pack) – 0.89
Raisins 15 oz. – $1.79 (W 2/9/12)
Rice cakes, lightly salted or Caramel corn 4.9 to 6.56 oz. – 1.29 (W 4/4/12)
Rice snacks, caramel or cheddar cheese 6 to 7 oz. – $1.99 (W 4/4/12)
Sandwich Crackers 8 pack of 4, Peanut butter on cheese crackers – $.99 (W 1/5/12)
Snack cakes, Fudge brownie– 0.99
Snack cakes, Ho Ho knockoffs – 1.99
Snack cakes, Peanut butter wafer – 0.99
Snack cakes, Swiss roll knock off – 0.99
Snack cakes, Twinkie knock offs – 1.99
Slim Jim knock off – 0.89
Soda 12 pack – 2.29
Tortilla chips, (13 oz. restaurant style, white rounds or 11 oz. Nacho or ranch) – $1.19 (W 5/8/12)
Tortilla chips, (blue corn or multigrain) 9 oz. – $1.69 (W 4/4/12)
Trail mix, 10oz (Cranberry & Nut, Nut & Chocolate, Nuts seeds & raisins) – 1.99 (W 5/8/12)
Vanilla Wafers 12 oz. – $1.49 (W 4/4/12)
Vegetable chips, 7.5 oz. $1.69 (W 4/4/12)

Baking:
Almonds Slivered or Sliced 6 oz. – $2.49 (W 5/8/12)
Asparatame/Nutrasweet noname 100 pk. – $1.19 (W 5/8/12)
Baking Mix (Bisquick like) 40 oz. – $1.99 (W 5/8/12)
Baking powder, 10oz – 0.89 (Did not see at my local store.)
Baking soda, 16oz – 0.49 (W 5/8/12)
Bread mix, quick (banana or cinnamon swirl) 14 to 17.4 oz. – $1.49 (W 5/8/12)
Brownie mix, fudge 18.3 oz. – 1.29 (W 5/8/12)
Cake mix (yellow, white, devil’s food) 18.25 oz. – 0.99 (W 5/8/12)
Cheesecake, No bake mix 11.2 oz. – 1.59 (W 4/27/12)
Chocolate Chips, Semi-Sweet, Milk, White or Butterscotch 11 to 12 oz. – $1.79 (W 5/8/12)
Coconut Flakes, Sweetened 16 oz. – $1.69 (W 2/9/12)
Corn muffin mix, Jiffy 8.5 oz. – 0.49 (W 5/8/12)
Corn Syrup, light 32 oz. – $2.69 (W 3/21/12)
Dry Milk 25.6 oz. – $6.99 (W 5/8/12)
Evaporated Milk 12 oz. – $.69 (W 5/8/12)
Flour 5lb – $1.59 (W 5/8/12)
Frosting (cream cheese, vanilla, chocolate, milk chocolate) 16 oz. – 1.29 (W 5/8/12)
Graham Cracker pie crust, 9 inch – $1.19 (W 5/8/12)
Jello Mix, Strawberry or Orange 3 oz. – $.39 (W 5/8/12)
Muffin Mix, Blueberry or Double chocolate 18.25 oz. – $1.99 (W 5/8/12)
Oats (Old Fashioned and Quick) 42 oz. – $1.99 (W 5/8/12)
Oil, canola 48 oz. – $2.69 (W 5/8/12)
Oil, corn 48 oz. – $2.99 (W 5/8/12)
Oil, olive 17 oz. – $2.99 (W 5/8/12)
Oil, olive extra virgin 17 oz. – $3.49 (W 5/8/12)
Oil, Spray canola 6 oz. – $1.49 (W 5/8/12)
Oil, vegetable 48 oz. – $2.49 (W 5/8/12)
Pancake mix, buttermilk, 32oz – 1.49 (W 2/9/12)
Pecan Halves or chopped 6 oz. – $3.99 (W 5/8/12)
Pudding Mix 1.4 to 3.9 oz. Chocolate, vanilla or sugar free vanilla – $.55 (W 5/8/12)
Salt 26 oz. – 0.35 (W 5/8/12)
Shortening can, 48 oz. – $3.49 (W 5/8/12)
Sucralose/Splenda no name 100 pk. – $1.99 (W 5/8/12)
Sugar, white 4lb – $2.39 (W 5/8/12)
Sugar, Brown or powdered 32oz – 1.49 (W 5/8/12)
Sweetened Condensed Milk 14 oz. – $1.19 (W 5/8/12)
Vanilla extract, 2oz – 1.99 (W 5/8/12)
Walnuts Chopped 8 oz. – $2.99 (W 11/3/11)
Walnuts Chopped 16 oz. – $6.49 (W 5/8/12)

Canned/Boxed Goods:
Artichokes, jar/marinated, 12oz – 2.64
Asparagus, canned – 0.89
Beans, baked, canned 16 oz. – $0.55 (W 3/8/11)
Beans, canned 15.5oz (black, kidney and chili) – 0.55 (W 3/8/11)
Beans, butter, canned 15.5 oz. – $0.69 (W 3/8/11)
Beans, dry, great northern 32 oz. – $1.98 (W 3/8/11)
Beans, dry, pinto, 32oz – $1.29 (W 3/8/11)
Beans, pinto, canned, 30oz – $0.99 (W 3/8/11)
Beans, pork and, canned 16 oz. – $.49 (W 3/8/11)
Beans, refried – 0.57
Beef jerky, 3.5oz – 2.99
Cereal, Bite-sized Frosted shredded wheat 18 oz. – $1.79 (W 9/6/11)
Cereal, Honey Crunch and Oats, Original or Almond 14.5 oz. – $1.89 (W 9/6/11)
Cereal, Raisin Bran noname 20 oz. – $1.89 (W 9/6/11)
Chef Boyardee knock off – 0.79
Chili, w/beans, 15oz can – 0.79
Corned beef, can 12 oz. – $2.69 (W 3/8/11)
Corned beef hash, canned – 1.18
Fruit canned, mandarin oranges – 0.45
Fruit canned, pineapple – 0.89
Fruit, canned, 29oz (peaches(light or heavy syrup) or pears(heavy syrup only) – 1.49
Hamburger Helper knockoff (Lasagna, Cheeseburger or Stroganoff) 5.6 to 6.4 oz. – $.99 (W 3/6/12)
Macaroni and Cheese 7.25 oz. – $.45 (W 3/6/12)
Mushrooms, canned – 0.55
Pasta, Penne Rigate 16 oz. – $.89 (W 11/3/11)
Pasta sauce, jarred 24 oz. (Traditional, Meat or Mushroom) – $1.19 (W 9/6/11)
Pasta Sauce, jarred 15 oz. (Four Cheese Alfredo or Roasted Garlic Alfredo) – $1.69 (W 11/3/11)
Pasta sides, Lipton knock off – 0.65
Pasta, spaghetti or elbow 32 oz. – $1.69 (W 11/3/11)
Pasta, egg noodles 12 oz. – $0.99 (W 11/3/11)
Rice, instant, long grain, 16oz – 1.39
Rice, long grain, 10lb – 5.99
Rice, long grain, 3lb – 1.99
Rice, yellow, 10oz – 0.89
Rice, zatterains knock off – 1.13
Sloppy joe sauce knock off – 0.79
Soup (tomato, chick noodle, bean with bacon, cream of chicken or vegetable with beef stock) – 0.59 (W 2/9/12)
Soup, Campbells chunky knock off – 1.39
Soup, Campbells healthy request condensed – 0.99
Soup, cream chicken, mushroom or celery – 0.59
Tomato paste 6 oz. – $0.39 (W 3/8/11)
Tomato sauce, 8 oz. – $0.25 (W 3/8/11)
Tomatoes, diced chili ready – 0.45
Tomatoes, diced or stewed 14.5 oz. – $0.49 (W 3/8/11)
Veggies, canned (green beans 14.5 oz, corn 15.25 oz. or creamed corn 14.75 oz) – 0.49 (W 3/8/11)
Veggies, canned, asparagus, cut 14.5 oz. – $.99 (W 3/8/11)
Veggies, canned, beets, sliced 15 oz. – $.59 (W 3/8/11)
Veggies, canned, french style green beans 14.5 oz – $.49 (W 3/8/11)
Veggies, canned, Peas 15 oz. – $.79 (W 3/8/11)
Veggies, canned, Potatoes whole (15 oz.) or carrots 14.5 oz. or mixed 15 oz. – $.59 (W 3/8/11)
Veggies, canned, spinach 13.5 oz. – $.59 (W 3/8/11)
Stuffing, boxed – 0.89
Taco shells 12 ct – 0.99
Ramen 12 pack – 1.76

Paper/Storage/Cleaning Products/Household
Aluminum foil, 75ft – 1.99 (W 4/4/12)
Bleach 96 oz. $1.09 (W)
Cups, plastic Solo knock off, 50 count, 2.29 (W 8/5/10)
Dish soap, 28oz. – $1.69 (W 4/7/11)
Dishwasher detergent 75 oz. (liquid) – $2.49 (W 4/4/12)
Dishwasher detergent 2.69 (powder) – (W 12/3/10)
Disinfectant wipes 35 ct. – 1.49 (W 4/4/12)
Facial Tissues 200 ct. – $1.19 (W 5/3/11)
Facial Tissues 80 ct. 3 ply – $1.29 (W 5/3/11)
Glass Cleaner 32 oz. – $.89 (W 4/4/12)
Laundry Detergent 2x Ultra 32 loads 50 oz. – $2.39 (W 9/6/11)
Laundry Detergent 2x Premium 100 oz. 64 loads – $6.99 (W 9/6/11)
Light Bulbs 3 pk. 75/100 W – $4.99 (W 8/4/11)
Light Bulbs 4 pk. 60 W – $4.99 (W 8/4/11)
Napkins, 250 count 1 ply – 1.49 (W 5/3/11)
Paper plates, coated, 48 count – 1.98
Paper plates, foam, 40 count – 0.99
Paper plates, uncoated, 70 count – 0.99
Paper Towels 70 sheets 2 ply – $.69 (W 5/3/11)
Paper Towels 3 rolls – $1.89 (W 5/3/11)
Paper Towels 8 rolls, 416 sheets total – $5.99 (W 5/3/11)
Paper Towels Choose Your Size 2 rolls – $2.49 (W 5/3/11)
Plastic Wrap 200 sq. ft. – $1.49 (W 3/6/12)
Salt Pellets for a Water Softener 40 lbs. – $4.29 (W 9/6/11)
Toilet Paper, 4 big roll package, 225 2 ply sheets per roll – $1.29 (W 5/3/11)
Trash Bags tie, kitchen 30 ct., or 30 gallon 20 ct. – $2.49 (W 8/5/10)
Trash Bags flap, Kitchen 80 ct. – $4.99 (W 2/8/11)
Trash Bags draw string, kitchen 56 ct or 30 gallon 36 ct. – $6.49 (W 8/5/10)
Ziploc bags knock off, 30 to 50 ct. quart, 25 to 40 ct. gallon – $1.95 (W 8/5/10)
Ziploc bags noname, 100 ct. sandwich – $1.99 (W 2/9/12)
Ziploc bags knock off, slider bags 38 quart or gallon storage, 28 gallon freezer – $2.39 (W 2/9/12)

Pets:
Cat food, dry 16 lb. – $9.79 (W 4/11/12)
Cat food, moist can 5.5 oz. – $.32 (W 9/6/11)
Cat litter 14 lb scoopable – 3.99 (W 4/11/12)
Dog food, dry 20 lbs. – $8.99 (W 4/11/12)

Other:
Bagels 6 pack – 1.39 (W 8/5/10)
Bread, split top wheat 20 oz. – $.99 (W 4/11/12)
Bread, white 20 oz. – 0.89 (W 4/11/12)
Bread, whole grain white, honey wheat or oat bran 20 oz. – $1.29 (W 4/11/12)
Broth, chicken or beef – 0.43
Buns, Hamburger/Hotdog, white only – 0.99 (W 4/11/12)
Charcoal 16.6 lb – $4.79 (W 8/5/10)
Cheese, parmesan, 8oz – 2.39
Cinnamon rolls, refrig – 1.49
English muffins – 0.99
Garlic, minced – 1.13
Garlic, fresh whole, 3 pack – .59
Grits, 12 pack instant – 1.49
Honey buns 6 ct – 0.99
Lemon juice – 1.85
Mac and cheese Kraft knock off – 0.39 (W 9/6/11)
Mac and cheese, Velveeta shells and cheese knockoff 12 oz. – 1.29 (W 9/6/11)
Noodles, egg – 0.999
Oatmeal, 10 pack instant flavored or 12 pack plain – 1.39 (W 9/6/11)
Pancake syrup 24 oz. (Original and Lite) – $1.59 (W 5/8/12)
Spinach, canned – 0.55
Tortillas, flour 10 ct – 0.99
Water Softener Salt Pellets 40 lbs. – $4.29 (W 2/9/12)
White castle burgers or cheeseburgers – 3.29

Beverages
Apple Juice, 100% 64 oz. – $1.69 (W 5/8/12)
Capri Sun light juice pouches 10 6 oz., 25% less sugar, Cherry, Fruit Punch, Strawberry Kiwi – $1.79 (W 5/8/12)
Coffee, classic roast 33.9 oz. – $5.49 (W 4/11/12)
Coffee, decaf or classic roast 11.3 oz. – $2.79 (W 4/11/12)
Crystal Light like drink mix, makes 12 quarts, Fruit punch, Peach Iced Tea, Grape – $1.79 (W 5/8/12)
Juice Boxes pack of 8 6.75 oz. boxes – $1.99 (W 5/8/12)
Koolaid like canister, makes 8 quarts, 19 oz., Grape, Fruit Punch, Lemonade, Pink Lemonade – $1.79 (W 5/8/12)
Koolaid like, envelopes 12 pack – $.99 (W 5/8/12)
Orange Juice 100% 64 oz. – $1.79 (W 3/8/11)
Soda Cans 12 pk. of 12 oz. cans, Root Beer, Grape, Orange, Sprite like, Dew Like, Cola, Diet Cola – $2.29 (W 5/8/12)
Soda 2 liter Cola – $.69 (W 5/8/12)
Tomato Juice 46 oz. – $1.29 (W 5/8/12)
Water, bottled, 24/16.9 oz – 2.29 (W 5/8/12)
Water, bottled, 24/10 oz. – $2.49 (W 5/8/12)

Candy
Candy Bar, Reese’s peanut butter cup or Kit Kat – $.59 (W 4/7/11)
Candy Bar, Snicker’s King Size – $.99 (W 4/7/11)
Chewing gum, wrigley’s 4 pack 5 sticks per pack (Doublemint or Winterfresh) – $.79 (W 4/7/11)
Choceur Individually Wrapped Chocolate (Milk, dark, milk chocolate caramel) 8.1 to 9 oz. $2.99 (W 3/21/12)
Moser Ross Chocolate Bar (Milk, toffee crunch, 70% dark, 85% dark, chili, mint, orange & almond) 4.4 oz. – $1.89 (W 3/21/12)
M&M’s 12.6 oz. (Peanut and original) – $2.89 (W 3/21/12)

Medicines
Multivitamin 100 to 130 ct. (Over 50 year olds and Regular) – $3.79 (W 5/8/11)

Personal Care Products
Feminine Pads Super Maxi 24 ct., ultra thin with wings moderate 18 ct., pantiliners 56 count, long super with wings 16 count or ultra thin pads with wings overnight 14 ct. – $1.79 (W 3/21/12)

Seasonal
Bird Food 20 lbs. – $5.99 (W 4/11/12)
Grass seed mix 3 lbs. – $3.99 (4/11/12)
Lighter Fluid 32 oz. – $2.49 (5/8/12)
Mulch, cypress 2 cu. ft. – $2.49 (W 4/11/12)
Soil, potting 1 ct. ft. – $3.99 (W 4/11/12)

About these ads

About trishay79

I live in Wisconsin with my husband and love to travel around the state. I like anything frugal related including getting free things with coupons and saving money on travel and entertainment. I am also an avid crocheter. My blogs reflect my interests.
This entry was posted in Price Books. Bookmark the permalink.

12 Responses to Aldi Price Book

  1. aromatherapy says:

    Gosh, I’ve been looking about this specific topic for about an hour, glad i found it in your website!

  2. Gary says:

    Aldi a long time ago (I’m dating myself) used to have price list sheets available at the entrance door so one would know the cost of the items they were buying. Yet Aldi discontinued that practice (probably because if the price of one item changed they would have to reprint the entire sheet(s)). I did like that idea because if you then went into a competing store with the Aldi price sheet you could immediately compare their prices to Aldi’s and know whether that store was higher priced or competitive with Aldi. Of such were the good ol’ days (sigh).

  3. skirnirh says:

    Gary, we are trying. But when I go, once a month, I am always driving someone else and don’t have time to write things down, as they get antsy. I only go once a month, as it is across town for me. And yes, Aldi’s helps me decide what is a good sale elsewhere.

  4. Pingback: Updates and Things | Stretch Your Dollar Waukesha!

  5. Pingback: Aldi’s Deals for 7/6 through 7/12 | Stretch Your Dollar Waukesha!

  6. Pingback: Aldi’s Deals for 7/20 through 7/26 | Stretch Your Dollar Waukesha!

  7. Kathy says:

    Hello and thank you Trisha, I’ve got to find out between Woodmans, Aldi, Trader Joes, and Fleet Farm who has the cheapest price on the oh-so-pricey but necessary walnuts! If you do an entry for walnuts, I’d appreciate. I also regularly buy unsalted peanuts at Aldi, which disappeared over the summer but thankfully are back at Aldi. Also wonder if almonds are still $3.99 and 12 oz?

  8. Kathy says:

    Me again. Wow, peanuts went up in price at Aldi! That sucks, they were $1.99 before this summer for 16 oz! I think Fleet Farm may beat their nut prices, you can see Fleet Farm’s price online, which is rare and convenient!

  9. Pingback: Aldi 3/7/12 – 3/7/12 | Stretch Your Dollar Waukesha!

  10. Pingback: Aldi’s Deals for 4/4 through 4/10 | Stretch Your Dollar Waukesha!

  11. Bethany says:

    Thanks a ton! You’ve even kept it updated, this will be really helpful!

  12. Pingback: Aldi’s Price List | Stretch Your Dollar Oak Ridge

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s